Rok s „chytrým autem“

Za posledních 5 let se s „chytrou“ elektronikou doslova roztrhl pytel. Začalo to chytrou domácností, kdy máte ve svém mobilu přehled o vytápění v bytě, přes chytré hrnečky, kartáčky až po GPS trackery pro vaše chlupaté miláčky. Nyní přišel T-mobile s produktem Chytré auto, s „revolučním“ produktem, kdy může kdokoli ze svého automobilu (s OBD II konektorem) udělat „chytré auto“. Jedná se v podstatě o vylepšení GPS trackeru.
Chytré auto
 

O co se přesně jedná?

V jednoduchosti je síla, a to platí i v případě produktu Chytré auto.
 
Jedná se o malou krabičku se SIM kartou. (SIM karta je nastavena na tarif s 50 MB měsíčního FUP limitu, který je pro posílání dat z vozidla do aplikace plně dostačující.) Krabičku připojíte na systémový konektor, přes který se připojuje diagnostika, aby automechanici mohli číst a upravovat nastavení řídicí jednotky vozidla.
Potom vám už jen stačí do mobilu s Androidem nebo iOS nainstalovat aplikaci „Chytré auto“, nastavit iniciály vaše a vašeho vozu a tímto jednoduchým krokem vaše vozidlo změníte na „chytré“ vozidlo.
 

Co chytré auto umí?

Chytré auto využívá informací ECU (umí číst nikoli zapisovat). Zde je tedy velký potenciál v tom, co všechno může aplikace svému uživateli ukázat.
 
Zatím vám aplikace dá informace o lokalizaci vozu, profilu jízdy (zrychlení, prudké brždění), informaci o stavu baterie, orientačním stavu paliva nebo informaci o poruchách (což dokáže ušetřit cca 500 Kč za diagnostiku motoru, kterou provádí v servisu).
 
Zdá se vám to jako málo funkcí? To ale nejsme u konce. Dále vás aplikace informuje notifikacemi o pohybu vozidla, otřesech vozu, které mohou znamenat vloupání nebo odtah vozu. Samozřejmost je také notifikace v případě, že někdo chytré auto odpojí z OBD II konektoru nebo informace o nízkém stavu baterie (vzhledem k tomu, že je chytré auto napájeno z OBD, tak v případě nízkého stavu baterie dojde k odpojení zařízení, nedojde tedy k úplnému vybití baterie).

Co mi dal rok s Chytrým autem?

V prvních měsících používání jsem byl rád za informace o stavu baterie, kdy mě párkrát aplikace upozornila na nízký stav baterie, naštěstí nebylo nutné baterii nabíjet, nebo žádat o pomoc kolemjedoucí vozidla se startovacími kabely.
Na silvestra jsem byl překvapen kvalitou informace o otřesech, kdy nějaké individuum odpálilo rachejtli, která vybouchla v blízkosti kapoty auta a aplikace mě ihned informovala o otřesech.
 
Za dobu používání jsem měl i možnost využití notifikace o poruše. Konkrétně jsem dostal notifikaci o chybě tlaku turba, která byla v aplikaci dokonce rychleji, než se rozsvítila kontrolka chyby motoru. Nakonec se v servisu zjistila prasklá hadice u turba. Chyba tedy byla správně diagnostikována. Poslední často využívanou funkcí je pro mě kniha jízd, kde mám krásně rozdělené soukromé a služební jízdy. Což mi ušetří čas pří podání přiznání k silniční dani.
 

Jaká je budoucnost Chytrého auta?

Na podzim v roce 2017 T-mobile představil evoluci stávajícího řešení, které nyní podporuje LTE sítě. Díky tomuto vylepšení nyní můžete vytvořit v automobilu vlastní WiFi síť. V závislosti s tímto vylepšením se zvýšila i cena služby. Z původních 75,- za 50 MB FUP zvedla na 249,- za 5 GB FUP nebo 499,- za 20 GB FUP. Toto má smyls pro menší dopravce, nebo třeba pro někoho, kdo je dlouho na cestě (dle tiskové zprávy T-mobilu lze tato data čerpat i v zemích EU a EHP, mimo EU je třeba aktivovat roamingový tarif).
 

Pro koho je Chytré auto určeno?

Chytré auto je určeno pro podnikatele, kteří chtějí levné řešení vedení knihy jízd. Především, když auto používají k soukromým účelům. Pro majitele starších aut (dle statistik je nejstarší „chytré“ auto vyrobeno v roce 2001), kteří chtějí mít přehled o stavu vozidla. Pro řidiče, kteří vozidlo parkují venku a hledají další způsob zabezpečení a pro geeky, kteří mají rádi vše „chytré“.
 
Co říct závěrem? Chytré auto je zajímavé řešení, které má především pro majitele starších vozidel skvělou budoucnost. (aktuálně je průměrný rok výroby „chytrých aut“ 2010)
Je ale potřeba dotáhnout aplikaci a postupně přidávat další funkcionality, které může aplikace z ECU vyčíst.
 
V případě zájmu o produkt Chytré auto vám pomohu s jeho instalací a vysvětlím, jak tento produkt používat, stačí mě kontaktovat, nebo se podívejte na můj facebook.