Víte ale, co to ta druhotná licence vlastně je a jak se liší od klasické licence?
Co je to druhotná licence?
Druhotná licence softwaru je běžná legální licence, která se liší pouze tím, že už někdy mohla být použita, nebo byla součástí hardwaru se kterým používána není.
Díky rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie Směrnice 2009/24/ES – Článek 4 odst. 2 a čl. 5 odst. 1, může tyto nevyužité nadbytečné licence firma poskytnout dalším subjektům.
To je skvělá správa pro ty, kteří mají například OEM licenci operačního systému. Nevýhodou OEM licence Windows totiž až donedávna bylo, že nešla přenést na jiný hardware v případě, že ten předchozí přestal fungovat.
Nález Soudního dvora EU toto právo prolamuje a je tedy možné i OEM licenci dále použít.
Jaké druhotné licence lze koupit?
Mezi nejčastěji prodávané druhotné licence patří licence softwaru od Microsoftu. Konkrétně se jedná o různé verze produktů Microsoft Windows a Microsoft Office.
Tento software lze, díky nákupu z druhé ruky, získat za velmi příznivou cenu. Ušetřit můžete 50 % a více z původní ceny v běžných obchodech.
Někteří prodejci mají mezi druhotným softwarem i licence grafických programů, ty ale nejsou tak časté, jako operační systémy a kancelářské balíky.
Na co si dát pozor při nákupu druhotných licencí?
Způsobů, jak se dostat k druhotnému softwaru je celkem hodně. Ať už se jedná servery sloužící k prodeji bazarového zboží, nebo specializované e-shopy na druhotné licence.
Především v online bazarech je potřeba dát pozor na to, co kupujete. Například trvejte na originální doklad s licenčním číslem (v případě Windows na originální COA štítek).
I v případě, že vám prodejce posílá licenční klíč e-mailem, je nutné vyžadovat originální doklad, nebo jiné potvrzení na kterém je tato licence uvedena. Vyhnete se tím problému, že vámi zakoupenou druhotnou licenci použije i někdo další.
Pokud vás článek zaujal a máte zájem o instalaci druhotného softwaru, tak jsem nově přidal některé nejoblíbenější licence Windows a Office do mého e-shopu.