Chytré topení Honeywell Evohome

Chytré topení Honeywell Evohome je to nejjednodušší a nejlevnější řešení pro vytápění ovládané na dálku.
V krátkém článku si shrneme zkušenosti při používání tohoto řešení chytré domácnosti, a také jeho výhody a nevýhody.
Honeywell Evohome

Co je chytré topení Honeywell Evohome?

Chytré topení Honeywell Evohome je jednoúčelové řešení vhodné pro vytápění domácnosti. Na tomto řešení je nejlepší, že můžete jednotlivé prvky kupovat postupně, nebo jako speciální starter packy.
Základní řešení se skládá z bezdrátového termostatu Honeywell Evohome Round Termostat Y87RF a reléové jednotky Honeywell BDR91. Nicméně tato základní sada pro ovládání kotle ještě není „chytrá“. Celé řešení se změní v „chytré“ až po přidání internetové brány Honeywell Evohome Gateway RFG100, které váš termostat spojí s internetem. Do celé sady lze potom ještě zakomponovat i bezdrátové termostatické hlavice, pro toto řešení je ale potřeba mít radiátory s termostatickými ventily typu M30x1,5.

Jak chytrý termostat funguje?

Nejprve je potřeba připojit reléovou jednotku na váš stávající kotel. Je úplně jedno, jestli je kotel elektrický, nebo plynový reléová jednotka funguje na všech kotlích, které mají ten nejjednodušší způsob ovládání. Tedy, že termostat jen zapíná a vypíná kotel.
Po umístění reléové jednotky stačí spárovat bezdrátový termostat a máte základní ovládání kotle hotové. Bezdrátový termostat ale umožňuje pouze nastavení okamžité teploty.
Pro nastavování týdenních plánů a ovládání termostatu na dálku je nutné termostat spárovat s internetovou bránou. Zároveň do svého chytrého telefonu s operačním systémem Android nebo iOS můžete nainstalovat jednoduchou aplikaci, díky které můžete kotel ovládat, odkudkoli na světě.

Co umožňuje ovládání kotle na dálku?

Nejprve je nutné váš termostat nějakým způsobem spojit s aplikací. Toto jednoduše provedete registraci na stránkách Honeywell, kde si do svého uživatelského účtu přidáte MAC adresu vaší internetové brány, ke které máte připojený termostat.
Potom už na svém telefonu můžete ovládat termostat. Můžete nastavovat okamžitou teplotu, týdenní plány pro každý den samostatně. Mezi ovládacími prvky je i úsporný režim, kdy se teplota nastaví na minimální teplotu, nebo také jedním tlačítkem kotel okamžitě vypnete.

Jaké jsou výhody a nevýhody chytrého termostatu Honeywell Evohome?

Výhody

  • jednoduchá instalace na většinu plynových a elektrických kotlů
  • základní řešení s ovládáním přes internet vyjde na cca 4100 Kč
  • ovládání termostatu přes mobilní aplikaci na iOS a Android
  • v případě závady termostatu přijde upozornění do aplikace
  • funguje s Amazon Alexa
  • možnost rozšíření o centrální jednotku a termostatické hlavice

Nevýhody

  • Termostat umožňuje pouze nastavení okamžité teploty
  • pro využití termostatických hlavic je třeba zakoupit centrální jednotku EvohomeTouch
  • nekomunikuje s Apple HomeKit

Pro koho je chytré topení Honeywell Evohome určeno?

Termostat Honeywell Evohome je vhodný pro ty, co chtějí ovládat svůj kotel na dálku a tím také uspoříte náklady za topení. Je vhodné třeba i na chatu (pokud tam máte internet), kterou navštěvujete jen občas a je tedy vhodné například pár hodin předem vytopit interiér.

V případě zájmu o chytré řešení pro vytápění mě můžete kontaktovat, do budoucna připravím ještě recenzi po roce používání chytrého vytápění, kde shrnu i úsporu za vytápění.