Routery TP-Link

Vybíráte Wi-Fi router pro domácnost nebo malou firmu a nemáte zkušenosti s jeho nastavováním?

Routery, modemy a extendery značky TP-LINK jsou pro vás ideální volbou, především díky jednoduché administraci v mobilní aplikaci Tether.

Proč značka TP-LINK?

Firma TP-LINK je jedním z předních výrobců síťových prvků už od roku 1996. Věnuje se vývoji vlastního hardwaru, kde najdeme ucelenou řadu síťových (drátových a bezdrátových) zařízení. Obslužný softwaru, který za téměř 25 let dovedla k dokonalosti, dnes zasáhl i mobilní zařízení. 

Co najdeme v sortimentu výrobce TP-LINK?

V sortimentu výrobce TP-LINK najdeme routery, switche, modemy, mobilní Wi-Fi, produkty pro chytrou domácnost, produkty pro rozšíření sítě, dokonce i powerbanky. Samozřejmě v jejich portfoliu najdeme produkty i pro náročné uživatele, jako jsou VPN routery, cloudové kontrolery a podobně.

Nicméně běžní uživatelé využijí jejich routery, switche, extendery, síťové karty, chytré žárovky, nebo třeba chytré zásuvky.

Sám jsem za posledních 15 let používal několik verzí základního routeru TP-LINK TL-WR841ND, jehož největší výhodou bylo jednoduché nastavování, dlouhá životnost a kvalitní pokrytí signálem. Dalším zajímavým routerem, který jsem až donedávna používal, byl TP-LINK TL-WR1043ND. Jeho předností byla možnost připojení externího disku pro jednoduchý FTP server, gigabitové LAN i WAN porty nebo 3x 5dBi antény pro lepší pokrytí signálem.

Aktuálně jsem upgradoval na router TP-LINK Archer A9. Archer A9 má ještě lepší pokrytí, podporuje technologii MU-MIMO (Vytváří více datových toků současně. Díky čemuž pomáhá zlepšit výkon Wi-Fi sítě propojením dalších zařízení MU-MIMO.)

Router jsem doplnil extenderem TP-LINK TL-WA850RE,čímž pokrývám signálem 2 patra rodinného domu, sklep a bezprostřední okolí.

Co umí aplikace Tether?

V posledních letech se obslužný software zdokonalil až do podoby mobilní aplikace Tether pro iOS a Android (aplikace je kompletně v češtině). Tato aplikace představuje nejsnadnější způsob, jak na dálku nastavit váš router, xDSL router nebo extendery. V aplikaci najdete intuitivní uživatelské rozhraní (můžete kontrolovat stav síťových zařízení a nastavovat osobní nastavení pro každý prvek v síti). Zároveň si můžete vytvořit TP-LINK ID, díky kterému můžete přes cloudové rozhraní nastavovat váš router odkudkoli. Dokonce můžete vzdáleně aktualizovat firmware, restartovat, nebo měnit konfigurací sítě.

Zajímavou funkcí aplikace Tether je tzv. rodičovská kontrola. Tato funkce vám umožní nastavení různé úrovně filtrů, časové limity blokování určitých URL adres, plánování času kdy se zařízení vašich ratolestí mohou připojit k internetu, apod.

Závěrečné hodnocení:

Routery a další síťové prvky od společnosti TP-LINK jsou ideální volbou pro uživatele, kteří se nevyznají ve složitém nastavování sítě přes webové rozhraní. Mobilní aplikace Tether celý proces nastavení routerů TP-LINK velmi výrazně zjednodušila, tak že nastaveni hesla pro Wi-Fi nyní zvládne každý.

Zároveň kvalita produktů, které jsou na trhu spoustu let s drobnými úpravami designu a upgrady firmwaru, je na velmi vysoké úrovni i pro nefiremní zákazníky.

Pokud se rozhodujete jaké řešení pro domácí nebo firemní síť vybrat, se značkou TP-LINK určitě chybu neuděláte. Kdyby vás zajímaly další informace a zkušenosti, tak mě prosím kontaktujte.