Original Prusa MINI – recenze

3D tiskárna Original Prusa MINI je aktuálně nejlevnější česká FDM tiskárna

Josef Průša zároveň dokázal tiskárnu zjednodušit do takové míry, že jí dokáže sestavit a používat, během krátkého času, i méně technicky zdatný uživatel.

V článku se seznámíte se základními pojmy, které by měl znát každý, kdo se zajímá o 3D tisk a zároveň základní charakteristiku tiskárny Prusa MINI, včetně mých zkušeností z několika měsíčního používání.

Prusa MINI

Co by měl znát 3D tiskař, než si pořídí první tiskárnu?

 

Filament = tisková struna


Materiál, ze kterého tiskárna tiskne výsledný výrobek. Nejčastěji se používá plast (PLA, ABS, atd.).

Extruder = tisková hlava


je část tiskárny, která se skládá z trysky, podávacího mechanismu na materiál a ventilátoru.

Hotend = soustava tiskové hlavy


zařízení, které mění vstupní strunu na tenké vlákno, ze kterého se tvoří výrobek

Nozzle = tryska


je část extruderu, ze kterého je tavené vlákno vytlačováno na podložku. Nejčastěji se vyrábí z mosazi. Průměr otvoru v jejím hrotu určuje přesnost (běžné jsou trysky s průměrem 0.2, 0.3, 0.35, 0.4 a 0.5 mm). 

HeatBed = vyhřívaná tisková podložka


Slouží jako vyhřívaný povrch, na který je 3D výrobek tisknut.

Heatblock


blok materiálu (nejčastěji hliník), ve kterém je upevněna tryska, termistor, topítko a heatbreak. Většinou má tvar kvádru.

Heatbreak = izolátor

odděluje velkou část tepla vznikající z trysky od vstupujícího vlákna, tzn. kdy má materiál teplotu vhodnou k vytlačení z trysky a kde potřebujeme materiál v pevném stavu
Topítko


Je obecně součástka, která se stará o nahřívání heatblocku.

Termistor


Využívá změny elektrického odporu při změně teploty. Vývody mají termistory buď radiální (na jednu stranu) nebo axiální (vývody jsou od sebe).

RepRap

 –
3D tiskárny s otevřeným zdrojovým kódem volně k užití, složené převážně z plastových dílů, které je možné vytvořit na jiné 3D tiskárně 

G-kód (GCode)


Souřadnice (X, Y a Z) pro tiskárnu popisující každý pohyb potřebný k výrobě objektu.

Slicer (plátkováč)


Software používaný pro konverzi a úpravu 3D modelů přímo na míru každé 3D tiskárně na G-kód (nejčastěji se používá Sli3er nebo Cura).

Osa


Referenční čára pro pohyb. 3 osový stroj se může pohybovat ve směrech X (zleva doprava), Y (přední a zadní) a Z (nahoru a dolů).

STL formát


Tento souborový formát, jako zkratka vycházející z technologie 3D tisku zvané stereolitografie, byl vyvinut firmou 3D Systems. Soubor popisuje trojrozměrnou povrchovou geometrii modelu. Nejčastěji je používán pro export dat do 3D tiskáren z CAD softwaru nebo softwarových 3D modelářů.

Raft


mezivrstva mezi tištěným objektem a podložkou

Proč Prusa MINI? 

Prusa MINI je spolehlivá tiskárna s kompaktními rozměry. Proti svým bratříčkům z rodiny Prusa Originál je tiskárna vytvořena tak, aby tuto tiskárnu sestavil opravdu každý (i bez použití přibaleného balíčku gumových medvídků). Zároveň je to nejlevnější Průšova tiskárna se základní cenou pod 10000,- s DPH.

Jaké jsou výhody a nevýhody tiskárny Prusa MINI?

Výhody:

 • Jednoduchá stavba (3 díly, které spojíte, pustíte automatickou kalibraci a do 20 minut můžete tisknout)
 • Skvělý poměr cena/výkon
 • Automatická kalibrace
 • Barevná LCD obrazovka
 • Kompaktní rozměry
 • Použití různých průměrů trysek
 • Připojení k LAN
 • Vyměnitelné tiskové pláty (hladký a zrnitý)
 • Tisk jedním kliknutím z USB
 • Zpřevodovaný extruder (motor je přemístěn na sloup osy Z pro snížení hmotnosti extruderu)
 • Podporované materiály PLA, PETG, ASA, ABS, Flex

Nevýhody:

 • Vyšší cena (proti čínské konkurenci)
 • Malý tiskový prostor (18x18x18 cm)
 • Dlouhá čekací doba na objednávku (v době vydání článku čekáte na novou Prusa MINI 7 týdnů)

Jaké jsou alternativy k tiskárně Prusa MINI?

 

Mezi konkurenty pro tiskárnu Prusa MINI lze brát tiskárnu Artillery Genius. Tato tiskárna od čínského výrobce Yuntuchuangzhi Technology je zhruba stejně drahá jako MINI, umí tisknout z více druhů materiálů, pro sestavení je zhruba stejně jednoduchá, ale nemá vyměnitelnou tiskovou podložku.

Dalším čínským konkurentem pro MINIho je Creality ENDER 3 PRO. Cenově je tato tiskárna zhruba o 1/3 levnější, ale při sestavování je třeba být velmi trpělivý a po sestavení tiskárny provést důkladnou kalibraci.

Ve výsledku tedy záleží na tom, jestli chcete českou podporu a jednoduché sestavení u českého výrobce, nebo jestli ušetříte u čínské konkurence.

Jaké jsou moje zkušenosti s 3D tiskem?

Pokud se rozhodujete nad koupí 3D tiskárny od Průši, připravte se na poměrně dlouhé čekací doby. To je způsobeno především velkou oblíbeností těchto tiskáren po celém světě.

Nicméně díky kontaktu přímo ve firmě Prusa Research, jsem na svou tiskárnu čekal jen necelé 2 měsíce (v období, kdy všechny dostupné tiskárny tiskly ochranné štíty a roušky).

Vzhledem k tomu, že jsem s 3D tiskárnou neměl žádné zkušenosti, tak jsem už při rozbalování krabice postupoval s velkou opatrností. Hned po otevření víka krabice je vidět, že to má Průša velmi promyšlené od balení až po provoz tiskárny. Tiskárna je v krabici rozdělena na 3 díly, které jednoduše podle přiloženého návodu nebo videa složíte dohromady (i bez použití přibalených gumových medvídků).

Součástí balení je i vzorek filamentu ve dvou barvách. Především Prusament PLA Galaxy Black vypadá velmi dobře. Po sestavení tiskárny tedy stačí pustit automatickou kalibraci a můžete hned tisknout, protože přiložené vzorky filamentu stačí na několik menších figurek (viz. galerie výše).

Samozřejmě můžete používat filamenty od jiných výrobců. Sám jsem vyzkoušel i materiál od firmy Gembird, nicméně filament PLA Galaxy Black od Průši je zatím můj favorit.

Po tisku několika figurek z přiložené flashky jsem začal hledat, nějakou databázi hotových návrhů. Dost návrhů naleznete přímo na stránkách výrobce, nebo na serverech, které jsem zmínil v předchozím článku. Pro úpravu těchto návrhů je třeba použít program PrusaSlicer, který daný návrh ve formátu STL připraví pro vaší tiskárnu (pod odkazem najdete i video návody, jak aplikaci používat). 

Můžete se setkat i návrhy, které se budou tisknout 10 i více hodin. Pro tyto případy jsem tiskárnu vylepšil chytrou zásuvkou, která slouží jako vypínač na dálku a IP kamerou. Mohu tedy zkontrolovat stav tisku, jestli se třeba po hodině neutrhl výtisk z podložky a pokračování tisku by bylo zbytečné.

Závěrečné hodnocení:

V případě, že se rozhodujete nad koupí své první 3D tiskárny, tak s Original Prusa MINI neuděláte chybu. Tiskárna se jednoduše sestavuje a kalibruje, takže proti čínské konkurenci nemáte problém s počátečním zprovozněním. Navíc cena pod 10000 Kč, což je méně než cena běžných kancelářských notebooků, už dnes není také takovou překážkou.

Sám jsem s touto mini 3D tiskárnou spokojen a zatím mám dlouhý seznam věcí, které potřebuji vytisknout.