Skoro 5G internet

Chtěli byste mít doma internet, jako mají obyvatelé velkých měst s rychlostí ve stovkách Mbit/s?

Radiová pásma pro 5G připojení zatím nejsou vydražená, ale několik poskytovatelů nabízí internet v pásmu, na kterém v budoucnu poběží plnohodnotný 5G internet.

Podívejte se co nám v budoucnu tato technologie přinese a jaká je aktuální nabídka operátorů v pásmu 5G Ready.

Co je 5G internet ?

Internet na sítích 5G bude v Evropě využívat 3 části rádiového pásma, dlouhé vlny (kolem 700MHz), střední vlny (okolo 3,4 GHz) a krátké vlny (nad 24 GHz). Každé z těchto pásem má jiné vlastnosti. Nízké frekvence jsou vhodné pro internet věcí, který nepotřebuje nízkou latenci. Střední pásmo je vhodné pro běžnou komunikaci (mobilní internet). Mikrovlny zase mohou přenášet velké objemy dat, nicméně pouze na vzdálenost v řádu stovek metrů a signál neprojde zdmi a vegetací.

Telekomunikační standard mobilní sítě 5G je proti předchozímu řešení 4G (LTE Advanced) zhruba 10x rychlejší a doba odezvy se snižuje na řády milisekund (teoretická přenosová rychlost 5G má dosahovat až 20 Gbit/s, jeden z aktuálně nabízených tarifů u Vodafonu přes otickou linku dosahuje rychlosti 0,5Gbit/s a pouze ve velkých městech).

Mezinárodní telekomunikační unie definovala 3 oblasti, které budou tvořit plnohodnotné sítě 5. generace:

  1. Pokročilé mobilní sítě (Enhanced Mobile Broadband – eMBB) – všeobecně dostupná data, maximální rychlosti 10 – 20 Gbit/s
  2. Spolehlivá komunikace s nízkou latencí (Ultra-Reliable and Low Latency – URLLC) – spoždění na rádiovém rozhraní do 1ms (mezi koncovými body do 5 ms), spolehlivost 99,9% v rozsahu rychlostí 50 kbit/s – 10 Mbit/s
  3. Komunikace mezi stroji (Massive Machine-Type Communication – mMTC) – miliardy propojených věcí (až milion zařízení na 1 km2), nízka cena propojení, nízká spotřeba energie, přenosová rychlost 1 – 100 kbit/s, napájení pomocí baterie s životností až 10 let

V Česku aktuálně stále probíhá aukce kmitočtů 3,5 GHz pro české 5G sítě, výstavba sítí se plánuje v roce 2021. Zároveň bude možné využít i pásmo 3,7 GHz, ve kterém vydražili svůj kmitočtový příděl O2, Vodafone, Nordic Telecom 5G a.s. a PODA a.s.

Všichni poskytovatelé v tomto pásmu zatím nabízejí pouze LTE internet, nicméně toto pásmo je určené pro „pevný internet“, který je na stabilním místě v blízkosti vysílače. Díky tomu dosahuje rychlost internetu až 250 Mbit/s. Nejedná se tedy o plnohodnotný 5G internet, ale spíš 5G Ready.

Jaká je nabídka internetu „5G“ v české republice (k 4.6.2020)?

K dnešnímu datu nabízí na českém trhu 5G Ready internet 4 velcí poskytovatelé: O2, Vodafone, Nordic Telecom a PODA. Vodafone (po spojení s UPC) spojil celkovou nabídku svého internetu, takže sám vybere zákazníkovi technologii, která je v jeho lokalitě nejlepší. PODA zase velkoobchodně přeprodává kmitočet 3,7 GHz lokálním providerům (např. ChacharNet) a nabízí internet jen v některých krajích a městech.

Připojení k 5G Ready internetu pro celou ČR nabízí tedy zatím jen O2 a Nordic Telecom:

Nordic Telecom

Nejlevnější tarif rychlost download

40 Mb/s

Nejlevnější tarif rychlost upload

4 Mb/s

Nejlevnější tarif cena

395 Kč

Nejvyšší tarif rychlost download

100 Mb/s

Nejvyšší tarif rychlost upload

10 Mb/s

Nejvyšší tarif cena

500 Kč

Cena instalace

1850 Kč (akce 495 Kč)

O2

Internet HD Bronzový rychlost download

20 Mb/s

Internet HD Bronzový rychlost upload

2 Mb/s

Internet HD Bronzový cena

399 Kč

Internet HD Stříbrný rychlost download

50 Mb/s

Internet HD Stříbrný rychlost upload

5 Mb/s

Internet HD Stříbrný cena

499 Kč

Internet HD Zlatý rychlost download

100 Mb/s

Internet HD Zlatý rychlost upload

10 Mb/s

Internet HD Zlatý cena

599 Kč

Internet HD Platinový rychlost download

250 Mb/s

Internet HD Platinový rychlost upload

25 Mb/s

Internet HD Platinový cena

699 Kč

Cena aktivace

99 Kč

Cena instalace

399 Kč

Cena modemu

4752 Kč (48x 99 Kč)

Jaký tarif jsem vybral?

Vzhledem k tomu, že v mé lokalitě byl až donedávna dostupný internet od Wi-Fi providerů (Vinařice.net, Skvely.net) o maximální teoretické rychlosti do 25 Mbit/s (download) jsem se rozhodl, že vyzkouším nejrychlejší možnou variantu, která je dostupná na mé adrese. Zvolil jsem tedy Internet HD Platinový od O2. Později jsem na tomto internetu naměřil vyšší hodnotu uploadu, než teoretickou hodnotu stahování od předchozího poskytovatele.

Před objednáním nového internetu jsem využil aplikace na webu O2, kdy jsem zadal adresu a kontakt a ukázala se mi dostupnost internetu na mé adrese. Pokud hledáte dostupný internet ve své lokalitě a nechcete tento nástroj použít (nechcete někomu dávat své číslo), tak můžete využít interaktivní mapu BTS. Zde stačí vybrat operátora a lokalitu a zobrazí se vám nejbližší mobilní vysílače. V mém případě se BTS s LTE nachází vzdušnou čarou cca 400 m od domu. Bylo tedy možné využít nejvyššího tarifu, který operátor poskytuje.

Objednání a instalace internetu potom byla jen formalita. Po zadání objednávky mě kontaktoval zástupce externí firmy, která pro O2 zajišťuje instalace antén. Následující den, po dohodě, dorazil technik, který obhlédl místo kam instalovat anténu, změřil dostupnost signálu (naměřil cca 220 Mbit/s stahování a 25 Mbit/s odesílání). Protože už jsem měl veškerou síťovou infrastrukturu připravenou, tak stačilo jen přidělat anténu na střechu, zapojit PoE adaptér do zásuvky a připojit hlavní Wi-Fi router, který jsem používal už v minulosti. Celý proces měření a instalace netrval déle jak hodinu.  V případě, že internet zařizujete „na zelené louce“, tak součástí antény je i vnitřní Wi-Fi router a technik má u sebe dostatek různých průchodek a kabeláže.

Porovnání s internetem Wi-Fi providerů:

Poskytovatelé Wi-Fi připojení k internetu byli v minulosti prakticky jediným možným řešením pro většinu obyvatel, především v menších obcích. Natáhnout kvalitní optickou síť je proti připojení na Wi-Fi vysílač mnohem nákladnější. Mobilní internet na uvolněné frekvenci 3,7 GHz je proti Wi-Fi mnohem stabilnější a není tak náchylný na okolní prostředí, což teď mohu jen potvrdit. Bohužel ale vylepšování BTS o vysílače na 3,7 GHz trvá mnohem déle, než přidání nového AP pro Wi-Fi. Bude tedy ještě nějaký ten měsíc trvat, než bude dostupný alespoň 50 Mbit/s internet 5G Ready v každé vesnici.

 

Závěrečné hodnocení:

Připojení k internetu se rok od roku stává stále důležitější komoditou. Každý dnes máme v domácnosti několik zařízení, které vyžadují čím dál kvalitnější připojení do internetové sítě. Když tato zařízení pustíme najednou, tak běžné připojení kolem 5 Mbit/s od Wi-Fi providerů nemůže stačit ani na sledování internetové televize vy vyšším rozlišení. Naštěstí díky rozvoji 5G sítí, dojde v následujících 10 ti letech k navýšení rychlosti (a především stability) internetového připojení i na menších obcích.

Pokud byste potřebovali poradit s výběrem vhodného internetového připojení ve vaší lokalitě, nebo s výběrem síťových prvků domácí síť, tak mě prosím kontaktujte