Už je to nějaký pátek, co se ke mně dostala ta krásná bílá krabice v čistém designu s MacBookem Air ve verzi 2017. Notebook se vzhledem, který už v roce 2012 založil novou kategorii výpočetní techniky, ultrabooky.
Od té doby řada Apple notebooků urazila dlouhou cestu. Především její operační systém macOS, aktuálně ve verzi Catalina, který můžete nainstalovat do všech Apple počítačů vyrobených od roku 2012.
Na co se soustředit při výběru svého Apple PC?
V první řadě je potřeba myslet na to, jaký máte rozpočet na nákup Macu. Apple počítače jsou v porovnání s běžnými počítači (v některých případech) mnohem dražší. Při nákupu nového Apple produktu ale musíte brát v potaz delší softwarovou podporu (u počítačů podpora operačního systému 5-8 let) a kvalitnější zpracování hardwaru.
Například, pokud budu pořizovat jako kancelářský notebook, MacBook Air v základní variantě za 25 990 Kč (aktuální cena k 8.4.2020), mohu si tuto cenu rozpočítat na 5198 Kč ročně (při době životnosti 5 let). Po tuto dobu máte jistotu bezplatných aktualizací operačního systému a v případě placených oprav i dostupnost náhradních dílů.
Jak jsme si ukázali v úvodním článku, s operačním systémem macOS se můžete setkat v různých zařízeních. Pokud potřebujete počítač na cesty, tak je pro vás ideální řada MacBook. Jestliže potřebujete univerzální počítač, který připojíte k jakémukoli monitoru, s řadou Mac chybu určitě neuděláte. Pokud chcete jednoduchý, a přitom výkonný počítač „vše v jednom“ vyberte řadu iMac.
Rozpočet a form factor techniky máme vybraný, teď je třeba zvolit účel, pro který tuto techniku budu používat. Společnost Apple rozdělila téměř kompletní portfolio svých produktů na 2 řady. Řada „Pro“ (profesional) je zaměřena na co nejvyšší výkon a „běžná“ řada, míří na kancelářské využití nebo studenty.
Posledním a neméně důležitým kritériem je velikost operační paměti a úložiště pro vaše data. Aktuální verze notebooků od Apple totiž mají operační paměť i SSD disk integrovaný do základní desky a není možné rozšíření na vyšší kapacitu. V tomto ohledu je pro většinu lidí ideální kombinace 8 GB RAM a 256 GB SSD.
Co udělat s MacBookem při prvním spuštění?
Váš nový MacBook je zabalený v designově čisté krabici společně s 30 W adaptérem a napájecím USB-C kabelem. Jakmile MacBook vybalíme a otevřeme víko notebooku, tak se MacBook automaticky spustí a přivítá nás tzv. „průvodce nastavením“ Macu.
Pro první spuštění MacBooku doporučuji být v dostupnosti připojení k internetu. Je to důležité pro dokončení některých nastaveních (např. připojení k účtu iCloud nebo stažení aktualizací).
Průvodce nastavením vás mimo jiné provede nastavením jazyka, časového pásma, přihlášením (nebo vytvořením) účtu iCloud, zabezpečením Macu (šifrování disku, klíčenka pro ukládání hesel) a u novějších Maců také nastavením Apple Pay a čtečky otisku prstu.
Po dokončení průvodce se váš Mac přihlásí a zobrazí úvodní plochu se spuštěným Finderem (neboli organizátor složek a dokumentů v macOS) a u spodní části obrazovky uvidíte Dock, který plní stejný účel jako hlavní panel ve Windows 10.
Pokud svůj nový Mac nepotřebujete ihned používat doporučuji stáhnout nejnovější aktualizace operačního systému (zabere 30-120 minut). Aktualizaci systému najdete v předvolbách systému (aplikace v pravé části Docku se symbolem ozubeného kolečka).
Jaký software najdu na Macu?
Apple je prakticky jediným výrobcem výpočetní techniky, který do svých strojů dodává i vlastní software (v poslední době něco podobného zkouší Microsoft u svých Surface zařízení).
Software pro macOS je odlišný od Windows především v tom, že nepoužíváte pro spuštění soubory s koncovkou .exe, ale aplikace instalujete jako „balíčky“.
Velké množství ověřených aplikací pro svůj Mac najdete ke stažení v aplikaci App Store. Součástí každého Apple počítače je zdarma kancelářský balík iWork. V tomto balíku softwaru najdete textový editor Pages, tabulkový editor Numbers, Keynote na tvorbu prezentací a základní program na střih videa, iMovie.
Mezi další předinstalované programy patří GarageBand (program pro skládání a nahrávání hudby), Poznámky, Připomínky, Lístečky, FaceTime (na videohovory) a Průvodce pro Boot Camp, díky kterému můžete do svého Macu nainstalovat plnohodnotné Windows.
V případě, že pro svou práci potřebujete profesionální střihový software, tak přímo v App Storu můžete zakoupit Final Cut. Profesionálním řešením pro postprodukci audia je u Applu aplikace Logic Pro X.
V dnešní době je velké množství softwaru vydáváno nejen pro Windows, ale i pro macOS. Do svého Macu ale nenainstalujete speciální účetní programy a další specifický software. V tomto případě pomůže emulátor, přes který program určený pro Windows spustíte, například WineHQ.
Jak si rychle zvyknout na macOS?
Abyste si co nejrychleji zvykli na používání svého nového Macu, doporučuji nepřecházet z macOS na Windows a zpět. V ideálním případě je vhodné třeba týden pracovat jen na Macu a projít si různá výuková videa na Youtube.
Pro začátek je dobré začít s funkcí Spotlight, což je vyhledávač vašeho Macu. Tuto funkci vyvoláte kliknutím na ikonu lupy v pravém horním rohu obrazovky, nebo klávesovou zkratkou command (cmd) + mezerník. Pomocí spotlightu najdete návrhy internetových stránek, aplikace, e-maily z vašeho klienta, obrázky, a dokonce jej můžete použít jako rychlou kalkulačku.
Když jsme u těch klávesových zkratek, tak ty zde fungují podobně jako ve Windows. Většina klávesových zkratek se liší jen změnou klávesy Ctrl za command (cmd). V samostatném článku najdete nejpoužívanější klávesové zkratky.
Poslední částí vašeho nového Maca je Trackpad. Je to v podstatě takový přerostlý touchpad, který podporuje gesta.
Závěrečné hodnocení:
Apple počítače jsou ideální volbou pro každého, kdo tuto techniku chce využít jako pracovní nástroj a naučí se jej efektivně využívat. Základní používání si osvojíte po několika dnech a jakmile se naučíte využívat Spotlight a klávesové zkratky, máte téměř vyhráno. Zároveň můžete ušetřit poměrně dost peněz za legální kancelářský software.
Pokud by vás zajímalo cokoli dalšího kolem operačního systému macOS, tipy a triky pro efektivní práci, software nebo pomoc s nastavením, tak mě prosím kontaktujte.