GaN nabíječky

Hledáte výkonnou a zároveň malou nabíječku, kterou bez problémů nabijete notebook, nebo dokonce více zařízení najednou?

Nabíječky využívající GaN technologie jsou ideální volbou pro vás. V e-shopu také najdete nabíječku Baseus GaN Quick Travel Charger 65W.

GaN

Co je to GaN?

Technologie GaN (nitrid galia) není žádná novinka. Původně se využívala pro své vysokofrekvenční charakteristiky ve výkonnějších mikrovlnných rádiových systémech. V posledních letech vyplouvá jejich hodnota v oblasti napájení. V porovnání s křemíkovou strukturou mají prvky GaN mnohem širší zakázaný pás a vykazují vyšší průrazné napětí. Z tohoto důvodu se tranzistory GaN neztratí ani v návrzích s napětím dosahujícím až 650 V nebo 700 V. Menší rozměry těchto tranzistorů zase umožňují omezení parazitní kapacity.

Výsledkem je podstatně menší velikost použitých součástek, takže nabíječky pro mobilní telefony nebo notebooky, jsou mnohem menší proti běžným originálním nabíječkám.

Jaké jsou výhody a nevýhody nabíječek z nitridu galia?

Výhody
  • Malé rozměry adaptéru proti běžným adaptérům
  • Nižší provozní teploty
  • Vyšší účinnost nabíjení
  • Power Delivery technologie
  • Ochrana proti přepětí, zkratu a přehřátí
  • Lze jí použít pro napětí 100 – 240 V
  • Více výstupu pro nabíjení 2 a více zařízení najednou
Nevýhody
  • Vyšší cena proti běžným adaptérům
  • Některé adaptery mají širší formát, který není vhodný do všech zásuvek
  • Některé nabíječky nemají výměnné vidlice a pro další typy zásuvek je nutná redukce

Pro koho jsou vhodné GaN nabíječky?

GaN nabíječky jsou vhodné pro cestovatele, protože díky svým malým rozměrům zabalíte adaptér do každé brašny. Proti originální Apple nabíječce je o více než polovinu menší a můžete nabíjet více zařízení najednou. Zároveň tyto nabíječky podporují spoustu technologií pro rychlonabíjení, takže s 65 W adapterem nabijete MacBook Air z 0 – 80 % za 1,5 hodiny.

Jaké mám zkušenosti s Baseus GaN Quick Travel Charger?

Hlavní motivací pro volby galium nitridové nabíječky pro mě byla velmi malá velikost adaptéru s velkým výkonem. Zároveň my stačí nabíjet až 3 zařízení najednou, takže jsem vybral nabíječku od Baseusu která je zhruba velká jako 2 nabíječky pro iPad, ale má více jak dvojnásobný výkon jak tyto 2 nabíječky najednou.

Nabíječka stačí na nabíjení MacBooku Pro, iPhonu i Apple Watch najednou, popřípadě dobíjení 2x powerbanky při napájení MacBooku. Při nabíjení se adaptér nezahřívá a nesetkal jsem se ani s pískáním zdroje.

Mírnou nevýhodou je poměrně výrazně svítící LED dioda na adaptéru, která svítí světle modře.

Závěrečné hodnocení:

Technologie GaN může být pro někoho neznámá, ale v budoucnu se bude stále více rozšiřovat, především díky malým rozměrům výsledných adaptérů a vysoké účinnosti.

Pro mě je nabíječka Baseus GaN Quick Travel Charger 65 W ideální volbou pro mojí „KPZku“, kde doplňuje kabeláž pro nabíjení veškeré elektroniky, kterou nosím s sebou.

V případě, že hledáte malou nabíječku s velkým výkonem, tak v mém e-shopu najdete Baseus GaN Quick Travel Charger a v budoucnu i další miniaturní nabíječky.