Zajímá vás svět kryptoměn, ale nevíte kde začít hledat informace?
Připravil jsem vám základní přehled všeho důležitého o kryptoměnách, včetně výhod a nevýhod a především, jak lze pomocí kryptoměn částečně nahradit běžné peníze nebo třeba spoření na důchod.
Co je to kryptoměna?
Kryptoměna je typem digitální měny, která se opírá o asymetrickou kryptografii, tj. šifrování.
Na rozdíl od klasických FIAT měn, jako jsou dolary či eura, je nevydává žádná státní autorita, nýbrž je tzv. „těží“ tisíce nezávislých počítačů. Kdykoli dojde v síti k transakci, tak tyto počítače převod zaznamenají do speciální virtuální účetní knihy = Blockchain.
Nákupem kryptoměny tedy nedržíte žádné fyzické mince, ale speciální kódy, které můžete uchovat v softwarové nebo hardwarové peněžence.
Jaké jsou přínosy kryptoměn?
- Decentralizace – nemá žádnou centrální autoritu, žádnou centrální banku, která by kontrolovala tuto měnu
- Žádný prostředník – peníze posíláte přímo bez bank nebo jiných kreditních společností (peer-to-peer síť)
- Celosvětová – kryptoměnu můžete zaslat na druhý konec světa stejně jako sousedovi
- Neprolomitelná – velmi silné šifrování zaručuje neprolomitelnost kódu
- Anonymní – s transakcí nejsou spojené žádné osobní a citlivé údaje, transakce lze ale vystopovat díky blockchainu
- Transparentní – blockchain je obrovskou veřejnou databází, která ukazuje všechny proběhlé transakce v síti
- Nízké poplatky za transakce – oproti bankám nabízí digitální měny dobrovolný poplatek, který zajišťuje rychlé zpracování „těžaři“
- Žádné odmítnuté platby – zaslanou měnu nelze odmítnout, stornovat nebo zrušit
Jaké jsou rizika kryptoměn?
- Vysoká energetická spotřeba – těžba kryptoměn probíhá nejčastěji pomocí speciálních PC postavených do tzv. poolů. Nejvíce takových poolů můžeme najít v Číně, kde využívají levné elektřiny z přebytků energie z obnovitelných zdrojů
- Vlastník nese zodpovědnost za svou kryptoměnu – pokud uživatel ztratí své privátní klíče, tak přijde bez náhrady o své kryptoměny (je dobré si o uchovávání kryptoměn něco zjistit)
- Vysoká volatilita kryptoměn – jestli si myslíte, že akcie jsou volatilní (kolísavé) co se jejich hodnoty týče, tak u kryptoměn je tento jev ještě znásoben. Během krátké doby mohou kryptoměny získat třeba 16ti-násobek své hodnoty, nebo také ztratit přes 90% hodnoty, nicméně z dlouhodobého hledisky stále rostou, viz. Bitcoin
Jaké jsou nejznámnější kryptoměny?
Bitcoin
Bitcoin je král kryptoměn. Hlavní unikátností Bitcoinu je jeho plná decentralizace, je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohl měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. Konečné množství bitcoinů je předem známo (21 milionů) a uvolňování bitcoinů do oběhu je definováno ve zdrojovém kódu protokolu. Díky tomuto jevu je Bitcoin vhodný jako uchovatel hodnoty.
Síť funguje od roku 2009. Roku 2008 ji popsal a vytvořil člověk nebo skupina lidí podepsaná jako Satoshi Nakamoto, přičemž ještě 2 měsíce před tím byla zaregistrována doména bitcoin.org.
K autorství se v květnu 2016 přihlásil Australan Craig Steven Wright, což bylo ale rychle zpochybněno. Sahil Gupta označil za pravděpodobného autora bitcoinu Elona Muska, který má hluboké znalosti ekonomie, šifrování a kódování, Elon Musk ale toto tvrzení odmítl.
Ethereum
Koncept Etherea spadá mezi next-generation kryptoměny, někdy také nazývané jako „Bitcoin 2.0“. Tvůrcům kryptoměny Ethereum šlo zejména o vytvoření sdílené výpočetní platformy, která umožňuje využít blockchain k provozu decentralizovaných aplikací. Platforma Ethereum proto slouží ke zdokonalení chytrých kontraktů a k jejich uvedení do praxe, kde by mohly nahradit a decentralizovat všechny klasické smlouvy a dohody.
Litecoin
Litecoin je alternativní digitální měna a platební decentralizovaná P2P síť, založená na bitcoinu. Decentralizovaného konsensu o svém stavu dosahuje důkazem prací využívajícím paměťově náročnou hashovací funkci scrypt. Tvůrcem Litecoinu je Charles Lee. Důležitá vlastnost Litecoinu je plná decentralizace – je navržen tak, aby nikdo nemohl měnu jakkoli ovlivňovat, ničit, padělat, zabavovat účty, kontrolovat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. Neexistuje žádný centrální bod, který by mohl o síti rozhodovat. Kód Litecoinu je uvolněn jako open source.
Monero
Monero je open-source kryptoměna vytvořená 18. dubna roku 2014. Její hlavní devizou je anonymita, decentralizace, škálovatelnost a nízké poplatky. Na rozdíl od mnoha kryptoměn, které jsou deriváty Bitcoinu, je Monero založeno na protokolu CryptoNote, a má významné algoritmické rozdíly, které se vztahují k blockchain mlžení.
Jak používat kryptoměny?
Kryptoměny můžete v dnešní době využívat několika způsoby.
Můžete v nich ukládat svůj kapitál. Krátkodobě se jejich graf vývoje cen podobá EKG, ale z dlouhodobého hlediska roste. Navíc kryptoměny nemůže ovlivnit hyperinflace.
Na kryptoměnách lze také spekulovat. V roce 2017 Bitcoin dosahoval hranice téměř 20 000 USD za 1 BTC, což bylo v té době zhodnocení 2700 % (kryptoměna Ripple dokonce posílila o 36 000 %), nicméně po tomto vzestupu přišel i dramatický pád (u BTC cca na 3000 USD). Aktuálně se hodnota 1 BTC vrací k hodnotě 20 000 USD.
Další možností využití kryptoměn je placení. S každou měnou lze přeci platit a kryptoměny nejsou výjimkou. Placení kryptoměnami probíhá pomocí elektronických peněženek v podobě programu v PC nebo aplikace v mobilním telefonu. K odeslání transakce vám stačí jen 2 údaje, a to adresa odesílatele a příjemce (nejčastěji v podobě QR kódu). Tuto technologii využívá například síť Lightning network.