Kryptoměny – kde je možné koupit Bitcoin a další Altcoiny

Kryptoměny v poslední době zaplavují média a lákají spoustu nováčků s vidinou rychlého zbohatnutí.

Já vidím v kryptoměnách téměř dokonalé zabezpečení pomocí šifrování a digitálního nástupce zlata, jako udržitele hodnoty.

V následujícím článku se seznámíme s několika způsoby, jak kryptoměny nakoupit a tipy, jak co nejvíce ušetřit na poplatcích za směnu.

kryptoměny

Kde nakoupit kryptoměny?

Své kryptoměny můžete nakoupit několika způsoby. Tyto metody se často liší kurzem, poplatky, nebo limitem hodnoty kryptoměn. Mezi nejjednodušší způsoby patří účet na Revolutu. Zde ale nejste vlastník kryptoměn a funguje to tak, že Revolut stahuje z volného trhu kryptoměny a svým klientům je pouze „propůjčuje”.

Další možností jsou Bitcoinmaty, zde ale zase bývají vyšší poplatky než např. u burz. Na druhou stranu je toto nejjednodušší způsob, jak si krypto koupit.

Jsou tu ale další 3 výhodnější možnosti jak si vlastní kryptoměnu koupit. 

První z nich jsou  softwarové a hardwarové peněženky, kde si můžete své coiny rovnou i uskladnit. Bohužel jsou zde poměrně nevýhodné poplatky, ale s peněženkami se ještě setkáme, až budeme chtít svoje krypto někam „schovat”.

Pokud to s kryptoměnami myslíte vážně, například jako náhradou penzijního připojištění, a chcete investovat větší částky, má smysl využít služeb kryptoměnových směnáren a burz (Coinbase, Binance, Coin mate, Bitfinex, Gemini, Kraken, a další).

Proč využívat služeb kryptoměnových směnáren a burz?

Pokud chcete spekulovat na kurzu kryptoměn, podobně jako tomu je u akcií, tak v kryptoměnových směnárnách a burzách najdete vždy nejlepší kurzy. Navíc proti akciím je zhodnocení kryptoměn mnohem vyšší. Na druhou stranu jsou tu časté i mnohem větší pády (i o 80% ceny). 

Já jsem zastáncem tzv. HODLu (slangové označení pro držení kryptoměny i když prudce padá na hodnotě). Proto tu nikdy nenajdete žádné investiční rady krátkého charakteru a je jen na vás, jestli věříte víc zlatu, Dolaru, Koruně, Euru, nebo digitální měně budoucnosti, u které se ví, že jí nikdy nebude víc jak 21 000 000 mincí.

V případě, že vidíte v kryptu budoucnost, tak se z dlouhodobého hlediska vyplatí řídit investiční strategií DCA (Dollar-Cost Averaging), tedy pravidelným dokupováním „kousku” kryptoměny za malou částku. Vzhledem k tomu, že se např. Bitcoin pohybuje v pravidelných cyklech, kdy padá a roste, tak díky rozložení investic do delšího časového úseku zprůměrujete ceny nákupu.

Řekněme, že každý měsíc koupíte „kousek” Bitcoinu za 1 000 Kč. V době růstu máte každý nový měsíc menší přírůstek vašeho aktiva, v tomto případě Bitcoinu. Potom ale při poklesu ceny nakupujete vždy více a více.

Proč nakupovat na Coinbase?

Coinbase je díky své jednoduchosti tou nejlepší volbou, kde může začátečník ve světě kryptoměn nakoupit svá první aktiva. Je také jednou z posledních směnáren, které se vyhnul nějaký průšvih s krádeží kryptoměn.

Coinbase nabízí velmi rychlý přístup k nákupu kryptoměn pomocí platební karty, SEPA platby nebo platby přes PayPal. Můžete zde směnit cca 24 kryptoměn už od 25 Kč s poplatky kolem 3% (i méně).

Nejprve je potřeba vytvořit registraci, kdy je třeba vyplnit svoje iniciály a účet dále verifikovat. Tedy dodat další dokumenty, které po Coinbase vyžaduje Evropský zákon (ověření adresy pomocí naskenování výpisu a doklad totožnosti).

Pokud si vytvoříte registraci přes tento odkaz: https://www.coinbase.com/join/na_sf8x

Získáte tak bonus cca 9€ po vkladu cca 99€ na váš účet. (Vklad můžete provést na několikrát do 6-ti měsíců od založení účtu.)

Po úspěšné registraci máte přístup ke svému portfoliu, které se skládá z peněženek pro každou kryptoměnu zvlášť. Zde si můžete měny směnit za jiné, nakupovat pomocí Eur, nebo zasílat jiným uživatelům. Nedoporučuji zde ale držet více jak 1000€.

Větší částky je lepší převádět na hardwarové peněženky, nad kterými budete mít plnou kontrolu (podobně jak když si koupíte fyzické zlaté cihličky a slitky).

Jak co nejlevněji nakoupit kryptoměny na Coinbase?

Součástí každého účtu u směnárny Coinbase je i přístup do burzy Coinbase Pro pro.coinbase.com 

Ač rozhraní této burzy může vypadat poměrně složitě pro začátečníka, ovládání pro běžnou směnu je jednoduché. Navíc poplatky za směnu tu vychází na 0 – 0,25%.

Nakup kryptoměn probíhá tak, že si vyberete kryptoměnový pár, např. EUR – BTC. Poté si vyberete jestli chcete nakupovat nebo prodávat (Buy, Sell) a pod touto volbou si vyberete typ objednávky.

Market order = nákup za tržní cenu (vyšší poplatek až 0,25%)

Limit order = zde si vyberete konkrétní cenu, za kterou chcete konkrétní kryptoměnu nakoupit a až některý z uživatelů bude s objednávkou souhlasit a objednávku potvrdí, tak proběhne směna (nižší poplatek 0 – 0,15%) 

Postup nákupu Bitcoinu (platí i pro další kryptoměny):
  • Zaslání Eur do Coinbase pomocí SEPA platby
  • Převod Eur z Coinbase (směnárna) do Coinbase Pro (burza)
  • Výběr dvojice EUR-BTC (nebo jiná kryptoměna)
  • Nastavení požadované částky pro směnu (je třeba počítat i s poplatkem)
  • Nákup pomocí Market orderu (rychlejší) nebo Limit order (pomalejší)
  • Převod nakoupené kryptoměny na bezpečnou hardwarovou peněženku