Chytré osvětlení Philips Hue

Philips Hue je jedním z několika ekosystémů „chytrého osvětlení“ pro běžné zákazníky. 

V tomto ekosystému najdete základní stmívající žárovky, ale i sofistikované lampy, které sladí světla s obsahem na televizní obrazovce.

Co je Philips Hue?

Philips Hue je rodina chytrých zařízení, která se zaměřuje především na osvětlení. Veškeré prvky tohoto systému komunikují mezi sebou technologií ZigBee, díky které může jeden centrální prvek (Philips Hue Bridge) propojovat až několik desítek různorodých zařízení.

Světla můžete ovládat přes chytrý mobilní telefon a aplikaci Hue, přes hlasové asistenty (Amazon Alexa, Apple HomeKit, Google Assistant) nebo příslušenství přímo od Philips Hue.

Mezi příslušenstvím najdeme Hue TAP (kruhový vypínač se čtyřmi programovatelnými tlačítky), Hue Dimmer (základní vypínač s funkcí vypnutí, zapnutí, přepnutí barvy a stmíváním) a Hue Motion Sensor včetně Outdoor varianty (senzor pohybu, okolního světla a teploty) a samozřejmě Hue Bridge, který toto vše propojuje se světly.

Samotné osvětlení bychom mohli rozdělit na základní žárovky (můžete instalovat do běžných patic E14, E27 nebo GU10), led pásky, vnitřní světla, venkovní světla a speciální kategorii Entertainment.

Dále můžeme Philips Hue rozdělit podle úrovně osvětlení:

První a nejlevnější variantou označovanou jako Philips Hue White, jsou svítidla a světelné zdroje s funkcí stmívání. Barevná teplota světel je vždy 2700 K (teplá bílá) a pro tyto světla není nezbytně nutné pořizovat Hue Bridge.

Druhou úrovní jsou svítidla a žárovky, které ke stmívání přidávají funkci změny teploty barvy (s označením Philips Hue White Ambiance). Můžete si tedy nastavit barvu od 2200 K (teplota barvy slunce při západu nebo východu slunce) až do 6500 K (teplota letního slunce v poledne). V této úrovni už je zapotřebí Hue Bridge a aplikace Hue pro Android a iOS, nicméně lze světla ovládat i přes ovladače rodiny Hue.

Ve třetí a nejdražší úrovní svítidel a žárovek označované jako Philips Hue White and Color Ambiance najdeme navíc funkci plynule měnit barvy (celkem 16 miliónů barev a odstínů)

Proč jsem vybral světla od Hue?

Hlavním důvodem pro výběr chytrého osvětlení od značky Philips byla ucelenost a velký výběr prvků pro celý systém. Začal jsem nákupem ekonomického balení 3 žárovek Hue White s Hue Bridge a Hue Dimmer. Postupně jsem dokupoval další základní žárovky se stmíváním, pár svíček Philips Hue White Ambiance s paticí E14.

Zároveň při zapojování dalších místností byla potřeba dalšího spínače Hue TAP, který jsem nastavil na spínání 3 samostatných žárovek.

Pro potřebu osvětlení schodiště jsem využil Hue Motion Sensor. Pomocí tohoto senzoru jsem nastavil spínání na stav okolního světla a pomocí času intenzitu osvětlení (do 22:00 osvětlení na 50% a po 22:00 na 25% noční světlo).

V kuchyní jsem realizoval osvětlení pracovní desky pomocí Philips Hue LightStrips Plus, led pásky, která patří do série Hue White and Color Ambiance.

Zároveň jsem do celého systému zkoušel zapojit žárovky výrobců 3. stran (konkrétně chytré žárovky z Ikei nebo Immax Neo). Hlavním důvodem byla podstatně nižší cena proti systému Hue a použití stejné komunikační technologie ZigBee.

Bohužel u těchto žárovek není možné aktualizovat jejich firmware, nebo nejsou viditelné v systémech pro ovládání chytré domácnosti (žárovky od Ikei nebyly vydět v Apple HomeKit, Immax Neo zase v Google Home).

Nakonec jsem ještě snížil cenu žárovek pro patici E14 nákupem redukce z patice E14 na patici E27. Hlavní důvod použití těchto redukcí byl vysoký příkon žárovek s paticí E27, nicméně LED žárovky mají proti klasickým žárovkám příkon zanedbatelný. Je tedy možné využití redukcí z menší patice na větší.

Nevýhody Philips Hue:

  • Vyšší cena při zařízení kompletní domácnosti
  • Hue Dimmer nedokáže spínat postupně více světelných zdrojů
  • Hue TAP funguje pouze jako „změna stavu“ po stisknutí tlačítka
  • Žárovky pro patici E14 jsou mnohem dražší proti žárovkám pro patici E27
  • Při použití žárovek od jiných dodavatelů nefungují všechny funkce
  • Žárovky výrobců 3. stran se občas samovolně zapínají a vypínají
  • Složitější nastavení pro hlasové asistenty – pro každou místnost musí být samostatný hlasový asistent
 
 

Závěrečné hodnocení:

Chytré osvětlení je šikovný prvek domácnosti, který vám v delším časovém horizontu ušetří docela dost peněz za spotřebu energie (nastavení svítivosti jednotlivých žárovek, LED technologie, delší životnost žárovek). Na začátku musíte počítat s jejich vyšší pořizovací cenou. Do systému sice můžete zapojovat i žárovky dalších výrobců, doporučuji spíš hledat speciální nabídky, které se čas od času u různých prodejců objevují.

Při realizaci je dobré také myslet na způsob spínání jednotlivých světel. Jestli se spolehnete na hlasového asistenta, nebo pro každou místnost pořídíte i dálkové ovládání. V mém případě jsem zůstal o ovládání pomocí dálkových ovladačů v kombinaci s ovládáním mobilním telefonem, popřípadě hodinky. Hlasový příkaz good night“ není ideální volbou, když máte velkou místnost a všichni kolem už spí. Třeba se v budoucnu citlivost mikrofonů hlasových asistentů zlepší do takové míry, že kvůli zhasnutí světel nebude potřeba křičet na celý „barák“.

V případě zájmu o nákup chytrého osvětlení můžete zakoupit jednotlivé produkty na mém e-shopu

Kdyby vás zajímaly další informace a zkušenosti, tak mě prosím kontaktujte.