Hardwarové peněženky Trezor vs. Ledger

Hardwarové peněženky jsou tu s námi zhruba od roku 2014.

V článku níže si ukážeme, k čemu jsou hardwarové peněženky dobré a rozebereme si český Trezor One a francouzský Ledger.

Co je to Hardwarová peněženka?

Kryptoměnová peněženka je speciální zařízení podobné flashce (nebo malému přenosnému disku), které obsahuje zašifrovaný primární klíč. Dá se to přirovnat také tomu, že kryptoměnová peněženka je vaše soukromá banka a privátní klíč je číslo k vašemu bankovnímu účtu.

Na rozdíl od běžných bankovních institucí má vaše banka v podobě hardwarové peněženky jednu zásadní výhodu. Tou výhodou je, že hardwarová peněženka není online, jako je například vaše internetové bankovnictví. Z tohoto důvodu není možné peněženku hacknout a vaše úspory ukrást.

Na druhou stranu máte o to větší zodpovědnost. 

V případě, že ztratíte peněženku i Recovery seed, tak se k vaším úsporám nikdy nedostanete.

Proč uchovávat kryptoměny v hardwarové peněžence?

Hardwarová peněženka je aktuálně tím nejbezpečnějším řešením pro uchování vašich úspor v kryptoměnách. 

Pokud to myslíte s investicí do kryptoměn vážně a chcete do nich vložit větší částky, je nákup hardwarové peněženky nutnost. Hodí se spíše pro uchování úspor než pro častější obchodování nebo placení kryptoměnami. Nicméně je dobré seznámit s výhodami a nevýhodami toho řešení:

Výhody:

  • Anonymita – narozdíl od banky, nepotřebujete žádnou občanku, nebo vyplňovat své jméno
  • Bezpečnost – peněženka je šifrovaná, navíc není připojená do internetu
  • Mobilita – peněženku lze jednoduše přenášet a schovat do trezoru nebo bezpečnostní schránky
  • Více účtů na jednom místě – jednu peněženku lze použít pro více kryptoměnových účtů
  • Dvoufaktorová verifikace – pro použití peněženky potřebujete často počítač (nebo mobilní telefon), kde je třeba se přihlásit heslem nebo pinem
  • Obnovitelnost – v případě ztráty peněženky můžete díky Recovery seedu jednoduše obnovit své účty do nové peněženky

Nevýhody:

  • Cena – hardwarové peněženky nejsou zadarmo, jejich ceny se pohybují od 1500,- do 5000,-
  • Možnost ztráty – ztráta fyzické peněženky ještě takový problém není, ale když ztratíte Recovery seed, tak se ke svým úsporám už nikdy nedostanete

Jak vybrat hardwarové peněženky?

Asi tím nejdůležitějším parametrem pro výběr konkrétní peněženky je důvěryhodnost výrobce. Nebudete přeci svoje úspory vkládat do nějakého hardwarů, který nemá žádnou historii, nebo má třeba problémy s bezpečností.

Aktuálně vám tedy mohu doporučit produkty 2 výrobců a to Trezor českého výrobce Satoshi Labs a Francouzské kryptopeněženky Ledger.

Vzhledem k bezpečnosti jsem peněženky nezařadil do svého e-shopu, ale nakoupit je můžete přes odkazy v bannerech (hned pod nadpisy, kde hodnotím produkty jednotlivých výrobců). Oba výrobci mají dopravu zdarma a dodání je poměrně rychlé i u Ledgeru.

Trezor One

První z hardwarových peněženek, které jsem měl čest otestovat, je Trezor One od českého výrobce SatoshiLabs.

Trezor One je jednou z prvních hardwarových peněženek určených pro držení kryptoměn, která byla vytvořena v roce 2014. 

Co se hardwarových parametrů týká, tak Trezor One není žádný zázrak, ale pro zobrazovaní pár informací na malém displeji toto stačí:

  • Fyzické provedení: Nárazuvzdorný plast ABS
  • Displej: 128×64 OLED
  • Procesor v zařízení: ARM Cortex-M3
  • Výkon zařízení: 120 MHz (STM32 F2)
  • Připojení: Micro USB
  • Podpora: Windows 7-10, OS 10.13 +, Linux a Android
Součástí balení jsou 2 papírky pro zápis obnovovacích slov tzv. Recovery seedu. Pokud se vám peněženka porouchá, nebo jí ztratíte, tak si své úspory můžete obnovit do peněženky jiné.
Ovládání peněženky funguje tak, že po připojení k ověřenému PC se přihlásíte přes webové rozhraní do svého účtu. Na přihlašovací stránce vaše účtu se zobrazí 9 kláves bez číslic, číslice se zobrazují na Trezoru, pokaždé v jiném rozmístění. Při nastavení si nenastavujte jednoduchý pin!
Při každé transakci na svém účtu poté potvrzujete transakce pomocí 2 tlačítek. Ovládání je velice jednoduché a intuitivní.
Asi největší výhodou proti konkurenci je to, že webové rozhraní Trezoru je v českém jazyce.
 
Jak správně Trezor nastavit, přijímat a odesílat kryptoměny, nebo obnovit peněženku v případě ztráty můžete vidět ve videích níže:

Ledger Nano X

Ledger Nano X - The secure hardware wallet

Dalším zástupcem ze světa hardwarových peněženek je Ledger Nano X od francouzského výrobce Ledger. Tato peněženka je vzhledem a výbavou prémiovějším modelem, než je základní Trezor One, ale díky BlackFriday akci byla tato peněženka dražší jen asi o 300,- proti Trezoru One:

  • Fyzické provedení: Kartáčovaná nerezová ocel a odolnější plast
  • Displej: 128×64 OLED
  • Procesor v zařízení: ST33J2M0 (zabezpečený) a STM32WB55 (dvoujádrová MCU)
  • Baterie: 100 mAh
  • Připojení: USB-C + Bluetooth
  • Podpora: 64-bitový počítač (Windows 8+, macOS 10.8+, Linux) nebo mobilní telefon (iOS 9+ nebo Android 7+)
Velkým rozdílem proti Trezoru One je mimo prémiového vzhledu možnost připojení peněženky k chytrému telefonu pomocí Bluetooth. Samozřejmě můžete Ledger Nano X připojit k PC nebo Macu pomocí přiloženého USB-C kabelu.
Dalším rozdílem je aplikace. Ledger spravuje vaše portfolio v aplikaci Ledger Live . I u Ledgeru se používá Recovery Seed, který je dobré uchovat na přibaleném papíru v nějakém trezoru, nebo vaší hlavě. Přihlašování do vašeho účtu probíhá pouze na peněžence, kdy pomocí 2 tlačítek zadáte 4-8 místný pin. 
Každou transakci potom kontrolujete na peněžence s následným potvrzením, nebo zamítnutím. Ledger peněženky nejsou v češtině, ale ovládání v anglickém jazyce není problém.
 
Jak správně Ledger Nano X nastavit, přijímat a odesílat kryptoměny, nebo obnovit peněženku v případě ztráty můžete vidět ve videích níže:

Na co si dát pozor při nákupu hardwarové peněženky?

  1. Nikdy nekupujte hardwarovou peněženku z bazaru – Hardwarové peněženky kupujte ideálně přímo od výrobců, ověřených obchodů, nebo partnerů výrobců hardwarových peněženek
  2. Jakmile dostanete peněženku do ruky, zkontrolujte bezpečnostní prvky – Satoshi Labs používá u svých Trezorů bezpečnostní samolepku, Ledger používá tajný klíč, unikátní pro každé zařízení
  3. Pokud jste peněženku koupili z ověřeného zdroje a bezpečnostní prvky byly v pořádku, můžete začít peněženku bez problému používat.

Jak správně používat hardwarovou peněženku?

  • Po prvním připojení peněženky k počítači aktualizujte firmware.
  • Veškeré nastavení peněženky provádějte v soukromí
  • Řiďte se pokyny aplikace, která vás provede nastavení peněženky
  • Nikdy nefoťte, nebo neuchovávejte v digitální podobě svůj Recovery seed!!!
  • Jakmile nastavíte peněženku, a uchováte Recovery seed, tak převeďte na peněženku menší částku v BTC a peněženku smažte = otestujete tak správnost zaznamenaného Recovery seedu
  • Nikdy NIKOMU nesdělujte svůj Recovery seed!!! (Ani výrobce od vás nikdy nebude chtít Recovery seed, jakmile si na peněženku převedete svoje první krypto, jste odpovědní za zabezpečení a nikdo vám nemůže pomoct. V případě jakékoli chyby peněženky stačí vyresetovat a obnovit peněženku Recovery seedem, nebo pomocí seedu obnovit vaše portfolio do jiné peněženky)
  • Pokud chcete ještě zvýšit zabezpečení vašeho Recovery seedu, tak můžete těchto 24 slov rozdělit na několik částí, které uložíte na různá místa, popřípadě rozdělíte mezi členy rodiny
  • Podobně jako při nastavení, je dobré s peněženkou pracovat v soukromí

Závěrečné hodnocení:

Kryptoměnové peněženky jsou dnes tím nejbezpečnějším řešením pro správu vašeho krypto portfolia. Pokud to tedy s investicemi do Bitcoinu a dalších Altcoinů myslíte vážně a investujete více než 10 000,- (kdo koupil v listopadu 2020 Bitcoin minimálně za 5 000,- tak jeho portfolio už má vyšší hodnotu jak 10 000,-), tak je pro vás hardwarová peněženka nutnost.

Oba výrobci jsou zárukou bezpečnosti vašich financí, u Ledgeru jen dejte pozor na, protože se čím dál více objevují phisingové kampaně, které se z vás snaží vytáhnout Recovery seedy k vaší peněžence. Nikdy nikomu neposílejte Recovery Seed, ani výrobci vaší hardwarové peněženky!!!

V případě, že byste potřebovali pomoct s výběrem nebo nastavením vaší kryptoměnové peněženky, tak mě neváhejte kontaktovat.

Doporučuji také zhlédnout videa na YouTube od tvůrce Bitcoinový kanál.