Cestujete hodně do zahraničí nebo nakupujete v zahraničních e-shopech? Rádi platíte kartou všude kde můžete? Chtěli byste mít možnost rychle poslat peníze kamarádovi, třeba za oběd?
Tak právě pro vás je určená debetní předplacená karta Revolut.
Co je Revolut?
Revolut je Britský fintech startup, založený v roce 2015. Jedná se o speciální účet, který můžete ovládat pohodlně z aplikace ve svém telefonu.
Cílová skupina této služby jsou především cestovatelé a lidé, kteří často nakupují v zahraničí (ať už osobně kartou, nebo v e-shopu). Mezi hlavní výhody patří možnost mít na jednom účtě několik světových měn a nebo převody měn ve středovém kurzu (pozor na bankovní hodiny), poměrně nedávno byla přidána možnost nakupovat kryptoměny (Bitcoin, Ethereum, Litecoin a další). Nákup kryptoměn přes Revolut funguje jinak než na Kryptoburzách. Krypto nakupuje přímo Revolut a uživatel je odkoupí od Revolutu, díky čemuž je převod stejně rychlý, jako třeba směna do eur nebo dolarů.
Mezi další šikovné vychytávky patří možnost poslat komukoli peníze pomocí odkazu nebo telefonního seznamu. Prostě jim v aplikaci pošlete peníze na jejich účet, který je spárovaný s jejich telefonním číslem. Navíc uživatelé, kteří nemají Revolut, mohou finance bez problémů poslat přes platební kartu na váš Revolut účet.
Zajímavou funkcí je i tzv. Split = rozdělení platby mezi několik uživatelů, kteří vám jí zaplatí (výhoda např. při placení obědu).
Někteří majitelé Revolut účtu využijí i funkci rozpočtování nebo platby přes Apple Pay.
Co všechno karta umí?
- možnost mít několik světových měn na jednom účtu
- přehledná aplikace v češtině
- žádné poplatky za vedení karty
- virtuální karta -> od verze Premium
- Apple Pay
- kryptoměnové účty
- Trezor Vault = taková kasička na drobné z každe platby
- rychlé posílání plateb přes URL link
- bezpečné platby na internetu
- převod měny dle středového kurzu v limitu 120 000 Kč měsíčně (mimo víkendového převodu)
- možnost automatických převodů mezi měnami
- výběr z bankomatů zdarma do limitu 4500 Kč měsíčně (nad tuto částku poplatek 2%) -> verze Metal až 16 500 Kč
- cashback 1% u vybraných obchodů -> verze Metal
- Zdravotní pojištění, cestovní pojištění, sleva na pojištění zařízení -> verze Metal
- vstup do letištních salónků
- výhodnější platby v zahraničí (eliminuje poplatky za platby v zahraničí)
- pojištění spoždění cesty -> od verze Premium
Jaké jsou nevýhody Revolutu?
- některé české banky účtují poplatek u výběru z bankomatu zahraniční kartou (Moneta cca 196 Kč)
- u verze Standard poplatek 99,- za dodání do ČR
- nevýhodné převody měny o víkendu
- nízké limity u verze Standard
Jak kartu získat?
- Na webu www.revolut.com zadáte svoje telefonní číslo, kam vám příjde sms s odkazem na stažení aplikace (Google Android i Apple iOS).
- Po instalaci aplikace postupně vyplníte své telefonní číslo a email. V jednom z kroků vám přijde potvrzovací sms s číselným kódem, který je třeba vyplnit do aplikace. U některých telefonů zadání kódu probíhá automaticky. Pokud kód nedorazí, po 1 minutě o něj lze zažádat znovu. Po zadání kódu si aplikace vyžádá vaše osobní údaje.
- Po vyplnění údajů je třeba nabít Revolut minimální částkou 300 Kč (převodem z účtu, kartou, nebo Apple Pay).
- V dalším kroku proběhne objednávka samotné Revolutky, zde je možné vybrat jednu ze 3 variant (Standard, Premium a Metal). Zaslání nejlevnější verze karty trvá zhruba 14 dnů a poštovné stojí 99 Kč.
- Karta dorazí zabalená v luxusní obálce, po rozbalení si nastavíte pin, který spárujete s kartou přes bankomat, nebo kontaktní platbou u obchodníka a můžete využívat všech služeb vybrané varianty karty Revolut.
Jak funguje karta Revolut v praxi?
Tato karta je určena pro běžného uživatele, který občas cestuje do zahraniční nebo nakupuje v zahraničních obchodech. Limity této verze jsou 4 500 Kč na výběry z bankomatů a až 150 000,- na směny do jiných měn.
Krátce po aktivaci karty jsem dostal jako dárek odemčení Kryptoměn, kde jsem rovnou využil nízký kurz měny Ethereum (vklad se díky kurzu navýšil z cca 550,- na částku 650,-).
Zároveň Revolut zavedl možnost platby přes Apple Pay, takže je nyní možné platit iPhonem, Apple Watch nebo MacBookem.
Poslední službou (pokud nebudu počítat běžné placení a zahraniční e-shopy), kterou jsem vyzkoušel byl Trezor Vault, což je taková virtuální kasička. Funguje to tak, že při každé platbě se zaplacená částka zaokrouhluje na desítky korun, navíc tu je možnost „akcelerace“, tedy tyto drobné vynásobíte číslem 1-10. Trezorů můžete mít nastavených více, různě je pojmenovat a nastavit cílovou částku. Je to tedy taková chytrá varianta krátkodobého spoření.
Hodnocení Revolutu:
Kartu Revolut asi nejvíce využije cestovatel, který často nakupuje v zahraničí. V tomto případě bych doporučil nejvyšší verzi karty Metal, která má vyšší limity nebo vstupy do letištních salónků (a i když měsíční poplatek za tuto kartu vychází na 300 Kč, tak v případě častých směn mezi měnami ušetříte mnohem větší částku). Pro ostatní, kteří se nechtějí strachovat o kartu od svého běžného účtu doporučuji verzi Standard, která je bez měsíčních poplatků.
Pokud vás karta Revolut zaujala, ale chtěli byste se zeptat na další podrobnosti, tak mě prosím kontaktujte.