Podporuje váš mobilní telefon bezdrátové nabíjení, ale nedokážete vybrat správnou Qi nabíječku?
Podívejte se na výhody a nevýhody bezdrátového nabíjení a jak správně bezdrátově nabíjet.
Jak funguje bezdrátové nabíjení?
Bezdrátové nabíjení, založené na standardu Qi, funguje na principu elektromagnetické indukce. Tedy přenosu energie mezi dvěma cívkami, kdy musí být jedna cívka vysílací (nabíjecí podložka) a jedna cívka příjímací (mobilní telefon, pouzdra sluchátek, chytré hodinky, atd.). Po připojení nabíjecí podložky ke zdroji napájení, přemění první elektrickou energii na magnetické pole. Druhá cívka změní magnetické pole zpět na elektrickou energii, kterým dobijí akumulátor nabíjeného zařízení.
Standard Qi dokáže přenášet energii i na vzdálenost několika centimetrů. Zároveň obsahuje mechanismy, které rozpoznají umístění nabíjeného zařízení a dokáže ovládat nabíjecí výkon (jsou zařízení s různým podporovaným nabíjecím výkonem).
Jaké jsou typy Qi nabíječek?
V dnešní době je možné vybírat z široké škály různých designových nabíječek. Dají se sehnat Qi nabíječky ve stojánku, v podložce pro myš, v držáku do auta, s více cívkami pro nabíjení více zařízení najednou (kromě Applu 😊). Seženete i Qi nabíječku integrovanou do nočního stolku (nebo podstavce), v radiobudíku, v lampičce, nebo obyčejnou podložku, kterou necháte položenou na stole.
Sám jsem vyzkoušel několik nabíjecích podložek, ale nejvíce jsem si oblíbil podložku Baseus Digtal LED Display s integrovaným ukazatelem nabíjecího výkonu Yeelight Wireless Charging Nightlight s bezdrátovým nočním světlem (ideální jako lampička na noční stolek). Existují i bezdrátové Qi nabíječky podporující rychlonabíjení (Fast Charge). Tyto nabíječky nabijí o výkonu 7,5 W (podporuje Apple), 10 W, 15 W a 40 W (Xiaomi). Pokud budete vybírat bezdrátovou rychlonabíječku, je dobré koukat na to, jestli má regulaci teploty, popřípadě integrovaný ventilátor pro chlazení nabíjeného zařízení.
Výhody
- Pohodlnost nabíjení – pokud váš telefon podporuje bezdrátové nabíjení standardu Qi, tak stačí pouze položit na nabíjecí podložku
- Nižší opotřebení nabíjecího konektoru – nepřipojujete žádný kabel k telefonu, takže je konektor nový i po letech používání telefonu
- Volný port na telefonu – Dnešní telefony už většinou nemají jack konektor pro připojení sluchátek. Pokud ale chcete poslouchat hudbu přes kabel a zároveň nabíjet, bezdrátové nabíjení vám toto umožní.
- Možnosti integrace nabíječek – dnes najdete vestavěnou nabíječku v přihrádce automobilu, ve stolku z Ikei, v radiobudíku, u lampičky
- Univerzálnost – jednou nabíječkou můžete nabíjet všechny mobilní telefony, které podporují bezdrátové nabíjení
Nevýhody
- Pomalejší nabíjení – vzhledem k nižší účinnosti nabíjení (část energie se změní v teplo) a nižšímu výkonu nabíječek trvá nabíjení déle než přes kabel
- Horší manipulace – Při nabíjení musí přístroj ležet na podložce, popřípadě šikmém stojánku.
- Vyšší cena – bezdrátová nabíječka se musí dokupovat zvlášť a její cena je podstatně vyšší než kabelu
- Malá rozšířenost v zařízeních – standard Qi zatím není součástí levnějších telefonů
- Menší životnost baterie – Díky zahřívání mohou být rychleji opotřebovány baterie v zařízeních
Jak správně využívat bezdrátového nabíjení?
- Používejte originální adaptér do zásuvky a propojovací kabel (pokud je součástí balení nabíječky)
- Pokud součástí balení není adaptér do zásuvky, tak je dobré použít adaptér od stejného výrobce
- Používejte nabíječku s doporučeným nabíjecím proudem (tuto hodnotu najdete nejčastěji na spodní straně nabíjecí podložky)
- Nenechávejte zařízení příliš dlouho na nabíječce (baterii škodí vysoké teploty a při používání Qi nabíječky dochází mimo jiné k zahřívání zařízení)
- Snažte se nabíjet při pokojové teplotě 20-25 (nabíjení škodí příliš vysoké nebo příliš nízké teploty)
- Umisťujte zařízení do středu nabíječky = cívky musí lícovat (u iPhonů 11 a novější je střed cívky značen logem jablíčka)
- Při nabíjení v autě vybírejte nabíječky do ventilace vozu, zajistíte tak lepší chlazení přístroje, než když je na čelním skle
- Mobilní telefony nabíjejte bez pouzdra, nebo s co nejtenčím pouzdrem cokoli mezi cívkou a nabíjecí podložkou zhoršuje efektivitu nabíjení a zvyšuje zahřívání
- Při nabíjení nepoužívejte náročné aplikace (aplikace, jako navigace, přehrávání filmu a podobně telefon zahřívají)
- Své zařízení nabíjejte kdykoli při stavu baterie 20-85% (pro baterii je lepší častěji nabít, než vyždímat kapacitu do 0%)
Závěrečné hodnocení:
Bezdrátové Qi nabíjení je zajímavá technologie, díky které už nepotřebuji kabely pro nabíjení mobilních zařízení (mobilního telefonu, hodinek, nebo bezdrátových sluchátek). Stačí mít na místech, kde se nejčastěji vyskytujete, nabíjecí podložky a máte vystaráno. V mém případě používám doma u počítače nabíječku Baseus Digtal LED Display. V kanceláři mám zase stolek pod notebook EPICO Woody Wireless Charger a na nočním stolku Yeelight Wireless Charging Nightlight s integrovanou lampičkou.
Je ale dobré myslet i na nevýhody (nejen bezdrátového nabíjení) a nenechávat zařízení zbytečně dlouho na nabíjecí podložce. Kromě přebíjení baterii totiž škodí i vyšší teplota, která se při bezdrátovém nabíjení zvýší cca o 7 °C proti okolní teplotě.
Kdyby vás zajímaly další informace a zkušenosti s bezdrátovým nabíjení, nebo potřebujete poradit s výběrem Qi nabíječky, tak mě prosím kontaktujte.